15 września 2024

Jak zrobić porównanie leasingów i dlaczego to ma znaczenie?

Możliwość wzięcia w leasing samochody osobowego, dostawczego czy maszyny rolniczej, jest dzisiaj opcją, która z racji na swoje zalety kusi coraz większą liczbę osób. Rozłożenie płatności na wygodne raty i możliwość wliczenia tych rat w koszty prowadzonej działalności gospodarczej, to korzyści, których nie da się przeoczyć. Jak wziąć leasing mądrze i nie dać się złapać na pierwszą lepszą ofertę? Jak wykonać porównanie leasingów i na co w takim zestawieniu zwrócić uwagę?

Ważne punkty do analizy ofert leasingowych

Dobre przeanalizowanie kilku ofert leasingowych, a na rynku zwykle jest ich nawet kilkadziesiąt, pozwoli nam szybko znaleźć leasing o najmniejszych kosztach, największych korzyściach lub niskim oprocentowaniu. Robiąc porównanie leasingów dobrze jest zacząć od przejrzenia kilku kluczowych instytucji czy banków, które takiej formy finansowania udzielają. Zestawienie opiera się najczęściej o takie punkty, jak oprocentowanie roczne, całkowity okres spłaty kredytu, ewentualną wysokość opłaty początkowej oraz koszty dodatkowe. Każda firma leasingowa będzie miała takie koszty wymienione w swoim regulaminie lub w taryfie opłat i to jest miejsce, do którego koniecznie trzeba zerknąć.

Porównanie samodzielne czy wykonane przez eksperta?

Istnieją dwa główne sposoby na porównanie leasingów: pierwszym jest zestawienie ich samodzielnie, np. z wykorzystaniem popularnych porównywarek leasingowych https://sprawdzleasing.pl/porownywarka-leasingowa/ , a drugie polega na zgłoszeniu się po takie zestawienie do eksperta, który wykona je za nas. Obie opcje są bardzo korzystne i mają swoje plusy. Samodzielne porównanie pozwoli zorientować się w bieżących propozycjach leasingu i wgłębić się w nie osobiście, szukając np. kruczków, które nas interesują. Porównanie opracowane przez eksperta, najczęściej również jest darmowe i oszczędzi nam czas, ale tu należy pamiętać, że specjaliści często współpracują z firmami leasingowymi, więc ich zestawienie może opierać się tylko na tych leasingach, z których będą mieli jakiś zysk. Tak czy inaczej każde porównanie będzie lepsze, niż zdecydowanie się na pierwszy leasing z brzegu.