17 lipca 2024

Co powinniśmy wiedzieć o obróbce metali?

Obróbka metali to zestawienie różnych procesów związanych bezpośrednio ze zmianą właściwości fizycznych, kształtu, jak i właściwości chemicznych, a do tego wymiarów przeróżnych metali. Do podstawowych zalicza się obróbkę mechaniczną plastyczną, skrawaniem, cieplną, chemiczną, jak i cieplną-chemiczną.

Obróbka metali wydaje się procesem bardzo skomplikowanym, ale gdy zapoznamy się z teoretycznymi zagadnieniami, to na pewno będzie prościej. Bardzo powszechnym rodzajem obróbki metali. jest skrawanie. Skrawanie to nic innego jak przekształcanie przedmiotów w taki sposób, aby m nadać wymiar, kształt oraz także jakość. Wszystko się odbywa poprzez skrawanie, a więc pozbywanie się części materiału przy użyciu specjalnego narzędzia. Obróbka właśnie skrawaniem to toczenie, frezowanie, struganie, czy też szlifowanie.

Najbardziej popularne w temacie tym jest frezowanie. Jest to rodzaj obróbki metali skrawaniem. Chociażby drewna, stali, tworzy sztucznych oraz innych. Wszystko jest wykonywane przy pomocy maszyny, tak zwanej frezarki, która za zadanie swoim frezem ma obrabiać właśnie materiał. Dokładnie odwrotnie do toczenia, frez wykonuje obrotowy ruch, kiedy to przedmiot sam w sobie jest przesuwny. Rozróżnia się dokładnie cztery rodzaje frezowania, które są zależne od samego położenia freza lub też powierzchni obrabianej. Musimy zaznaczyć, że wyróżniamy także odmiany frezowania. Co to takiego? Są to odmiany gwintów, obwiedniowe, jak i kopiowe. Jak widać możliwości jest sporo.