22 kwietnia 2024

Leczenie uzależnienia wśród młodzieży

Czy zawsze mamy czas na to, aby porozmawiać ze swoim dzieckiem? Czy zawsze na bieżąco obserwujemy to, co się z nim dzieje? Jeżeli tak nie jest, to jak najszybciej trzeba to zmienić. Dlaczego? Ponieważ możemy przegapić fakt, że z naszym dzieckiem dzieje się coś złego. Możemy przegapić to, że dziecko popada w uzależnienie. Nie jest to żadna bzdura. Coraz większa liczba młodych ludzi ma problem z narkotykami, z alkoholem. Dla kogoś może to być niewiarygodne, ale prawie każdy ośrodek uzależnień dla młodzieży może “pochwalić” się kompletem pacjentów. Liczby mówią same za siebie. W poważny sposób traktujmy dorastającą młodzież, dzięki czemu uda nam się uniknąć wielu szkodliwych problemów

Ośrodek uzależnień dla młodzieży https://terapia-totu.pl/terapia/ oferuje pomoc nie tylko samym osobom uzależnionym, ale również ich bliskim. Wiele osób, które na co dzień pracuje w takich ośrodkach przyznaje, że to nie sama osoba uzależniona zgłasza się na leczenie. Raczej dokonuje tego jego rodzic lub inna, bliska rodzina, która już sama nie wie jak ma sobie poradzić z narkomanem, alkoholikiem. Tak, nawet młodzi ludzie, którzy nie mają jeszcze szesnastu, osiemnastu lat może zyskać takie miano. W zdecydowanej większości alkoholik kojarzy nam się z jakimś menelem spod sklepu, który prosi o “pięć złotych na piwo”. Czy taką osobą może być nasze dziecko? Nie zapominajmy o tym, że duża część osób mających problem z alkoholem, narkotykami, to wyższe klasy społeczne po których owego problemu nie widać na pierwszy rzut oka. Z naszymi pociechami może być więc podobnie. Nie ma co więc wmawiać sobie, że jest to niemożliwe. Do ośrodka mogą zgłaszać się wszyscy, którzy chcą pomóc sobie lub osobom sobie bliskim.

Zamknięty ośrodek uzależnień dla młodzieży oferuje najczęściej pomoc od czternastego roku życia do 21 roku życia. Aczkolwiek wszystko to zależne jest od danej placówki, gdzie będziemy chcieli zgłosić dziecko. Zamknięta forma terapii zalecana jest przy bardzo ciężkich przypadkach uzależnienia, kiedy człowiek żyje już tylko po to, aby wziąć. To terapeuta najczęściej decyduje o tym, gdzie zostanie skierowany młody człowiek. Czasem może się okazać, że wcale nie będzie to ośrodek położony w rodzinnym mieście. Wręcz przeciwnie – terapeuci często zalecają leczenie w zamkniętych ośrodkach, które położone są w pewnej odległości od domu. Czy będzie to blisko, czy daleko – czasem decyzja zależy od rodziców. Wyrwanie się z toksycznego środowiska jest bardzo pomocne. Człowiek (nawet dorosła osoba), która znajdzie się w innym miejscu, ma szansę na to, aby spojrzeć na wszystko z zupełnie innej, lepszej perspektywy. Oczywiście, zaraz po tym jak zakończy się okres detoksykacji, który nie należy do najłatwiejszych. Nie raz i nie dwa osobę uzależnioną najdą myśli o tym, aby uciec. Należy zwalczyć takie myślenie, dzięki czemu będzie można myśleć o tym, aby w życiu wyjść na prostą. Osoby młode mają szansę na to, aby wyjść z uzależnienia, dzięki czemu w odpowiednim czasie będą mogły wejść w dorosłe życie, nie pamiętając o tym co złe.