17 lipca 2024

Kurs fotografii dla początkujących

Myślisz o zajęciu się fotografią, ale nie wiesz od czego zacząć? Ten kurs fotografii dla początkujących jest idealny dla tych, którzy chcą nauczyć się podstaw fotografii i rozwijać swoje umiejętności. Nauczany przez profesjonalnego fotografa, ten kurs obejmuje wszystko od czasu otwarcia migawki do przysłony do ISO, a pod koniec, będziesz robić piękne zdjęcia w krótkim czasie!

Czas otwarcia migawki

Czas otwarcia migawki jest jednym z najważniejszych aspektów fotografii, ale jest też jednym z najbardziej niezrozumiałych. W skrócie, czas otwarcia migawki to czas, przez jaki migawka aparatu jest otwarta podczas robienia zdjęcia. Im dłużej migawka jest otwarta, tym więcej światła wpada do aparatu i tym jaśniejsze będzie zdjęcie. I odwrotnie, im krótszy czas otwarcia migawki, tym mniej światła wpada do aparatu i tym ciemniejsze będzie zdjęcie. Jednak jest to coś więcej.

Czas otwarcia migawki określa również, jak bardzo ruch zostanie uchwycony na zdjęciu. Szybki czas otwarcia migawki (1/1000 sekundy lub szybciej) zamrozi każdy ruch, natomiast wolny czas otwarcia migawki (1 sekunda lub wolniej) uchwyci ruch. Można to wykorzystać do stworzenia ciekawych efektów, takich jak rozmycie poruszających się obiektów lub uchwycenie smug światła.

Przysłona

Przysłona oznacza otwór w obiektywie aparatu, przez który przechodzi światło podczas robienia zdjęcia. Wielkość tego otworu można zmieniać, co wpływa na dwie główne rzeczy: głębię ostrości i ilość światła wpadającego do aparatu.

Przysłona bezpośrednio wpływa na głębię ostrości, która odnosi się do tego, jak duża część obrazu jest ostra. Duża przysłona (mała liczba f-stopów, np. f/1,8) powoduje uzyskanie płytkiej głębi ostrości, co oznacza, że ostrością objęte jest tylko to, co znajduje się przed lub za fotografowanym obiektem. Jest to często stosowane w przypadku portretów, ponieważ pomaga oddzielić obiekt od tła. Z drugiej strony, mały otwór przysłony (duża liczba przysłony, np. f/22) powoduje uzyskanie dużej głębi ostrości, w której wszystko wydaje się ostre. Jest to często stosowane w przypadku krajobrazów, ponieważ chcemy, aby jak największa część obrazu była ostra.

Ilość światła wpadającego do aparatu zależy również od wielkości przysłony – im większy otwór (mały f-stop), tym więcej światła wpada do środka; odwrotnie – w przypadku mniejszych otworów (duże f-stopy). Staje się to szczególnie ważne podczas fotografowania przy słabym oświetleniu, kiedy to potrzebujesz całego światła, jakie możesz uzyskać!

ISO

ISO to skrót od International Organization for Standardization (Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna) i odnosi się do czułości matrycy aparatu na światło. Niskie ustawienia ISO (100-400) oznaczają, że matryca nie jest bardzo wrażliwa na światło i dlatego wytwarza mniej szumu (lub ziarna). Jest to idealne rozwiązanie w dobrze oświetlonych sytuacjach, ponieważ jest już dużo światła, z którym można pracować. Jednakże, w sytuacjach słabego oświetlenia, będziesz musiał zwiększyć ustawienia ISO, aby zrekompensować brak światła, nawet jeśli oznacza to wprowadzenie szumów do zdjęcia. kurs fotografii kalisz