16 czerwca 2024

Jak działają e-recepty?

Źródło: https://doctor24h.pl/

Zastanawiasz się, ile czasu jest ważna e-recepta w 2021 roku? Sama opcja uzyskania tego dokumentu w zasadzie jest jeszcze nowością, stąd pojawia się dużo pytań i wątpliwości, które zaraz wyjaśnimy. Ogromnym plusem tego rozwiązania jest prosta realizacja uzyskanego wypisu, którą można dokonać we wszystkich aptekach w Polsce. W związku z tym nie trzeba się przejmować, czy pobliska placówka będzie akceptowała takie zakupy.

Od kiedy obowiązują?

Już od kilku lat trwa projekt cyfryzacji polskiej służby zdrowia, który odbywa się etapami. Początkowo nowe rozwiązania technologiczne objęły system zwolnień lekarskich, potem skierowań, a obecnie także wystawiania recept na leki dla pacjentów. W większości aptek można je było realizować już od początku 2019 roku. Do końca 2019 roku systemy te wdrożono we wszystkich aptekach, ponieważ od 2020 roku wszystkie te placówki są zobowiązane do realizowania elektronicznych recept. Wybierając się do apteki, na pewno nie spotkasz się z odmową, bez względu na wielkość swojej miejscowości.

Jak ją zrealizować?

Prostota wykorzystywania takiego dokumentu jest jednym z jego głównych atutów, a do tego doszły kwestie bezpieczeństwa, szczególnie istotne w obecnych czasach, ponieważ, aby uzyskać e-receptę, nie jest konieczny kontakt z lekarzami czy innymi pacjentami. W praktyce, korzystając z naszej strony doctor24h.pl i ubiegając się o receptę online, otrzymasz poprzez SMS lub e-mail dedykowany kod składający się z czterech cyfr. Udając się do apteki, wystarczy, że podasz ten numer oraz swój PESEL, a na bazie tego sprzedawca uzyska dostęp do elektronicznej recepty i sprzeda wystawione w ramach niej lekarstwa.