26 maja 2024

Jak działa czujnik zmierzchu i dlaczego warto go wybrać?

Źródło: https://alkan.pl/

Jak działa czujnik zmierzchu? Jak podłączać czujniki zmierzchu dostępne w hurtowniach elektrycznych i jak je ustawiać oraz regulować?

 

Jak działają czujniki zmierzchu dostępne w hurtowniach elektrycznych, jak je podłączać, ustawiać i regulować? Odpowiedź na pierwsze z tych najczęściej zadawanych pytań jest bardzo prosta. Zadaniem omawianych przez nas zautomatyzowanych urządzeń jest zamykanie lub otwieranie obwodu elektrycznego w zależności od natężenia oświetlenia, które jest w stanie mierzyć na przykład za pomocą wbudowanego modułu światłoczułego lub specjalnej sondy. Co to oznacza w praktyce? W momencie, w którym urządzenie wykryje zbyt małe natężenie oświetlenia, zamyka obwód, uruchamiając oświetlenie, natomiast wraz z chwilą, gdy natężenie oświetlenia wzrośnie, obwód zostanie automatycznie otwarty, a oświetlenie zgaśnie.

Podłączanie

 

Automaty zmierzchowe to urządzenia, które należy umieszczać w miejscach o stałym dostępie naturalnego światła dziennego, które zmianami swej intensywności będzie powodować uruchamianie i wyłączanie oświetlenia. Jednocześnie trzeba jednak pamiętać, aby połączone z automatem źródło światła nie oświetlało bezpośrednio czujnika czy sondy danego urządzenia. Mogłoby to prowadzić do nieefektywnej pracy automatu i przypadkowych załączeń i wyłączeń źródła światła.

Przed umieszczeniem aparatu w wybranym miejscu należy oczywiście poprawnie podłączyć go do instalacji elektrycznej. Na każdym z urządzeń znajdziesz schemat objaśniający, jak należy to zrobić. W przypadku większości urządzeń wyposażonych w trzy zaciski oznaczone odpowiednio L, N i P wystarczy do zacisku L podpiąć fazę z napięcia zasilającego 230V, do zacisku N – dwa przewody neutralne, czyli po jednym od napięcia zasilającego 230V i od żarówki, a do zacisku P – drugi przewód, czyli przewód fazowy od żarówki, z którą urządzenie będzie połączone. Następnie wystarczy przykręcić aparat do wybranego podłoża za pomocą odpowiedniej liczby właściwych wkrętów – i gotowe!