17 lipca 2024

Cukrzyca- czym jest i jakie są objawy?

Cukrzyca to choroba przewlekła, która występuje gdy trzustka produkuje za mało insuliny lub kiedy pacjent nie jest w stanie wykorzystać tej insuliny we właściwy sposób. Pierwszymi objawami cukrzycy mogą być: częste oddawanie moczu, pragnienie oraz osłabienie i uczucie zmęczenia. Jeśli choroba nie jest leczona, może powodować powikłania takie jak: uszkodzenia nerwów, choroby nerek, problemy ze wzrokiem oraz miażdżyca.

Dieta cukrzycowa- jadłospis

Osoby cierpiące na cukrzycę muszą zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów swojej diety. Ponieważ cukrzyca jest chorobą przewlekłą, dieta cukrzycowa ma duży wpływ na samopoczucie i możliwości pacjenta. W diecie osób z cukrzycą ważna jest regularność posiłków- powinno ich być co najmniej 5 dziennie. Ponadto istotne jest spożywanie odpowiednio dużej ilości błonnika pokarmowego oraz ograniczenie soli do minimum. W diecie cukrzyków powinny też znajdować się produkty bogate w witaminę C i witaminę E- witaminy te pomagają w regeneracji komórek i mięśni. Chorym na cukrzyce zaleca się również spożywanie dużej ilości warzyw i owoców- szczególnie tych bogatych w witaminę A i witaminę B12.

Osoby chore na cukrzycę powinny unikać produktów bogatych w tłuszcze nasycone, cukier i sól. Należy ograniczyć spożywanie mięsa oraz wybierać te produkty, które zawierają mało tłuszczu. Tłuszcz jest źródłem energii, ale nadmierne jego spożycie może mieć negatywny wpływ na stan zdrowia cukrzyków.